Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Art & Kulture

Restaurohet Teqja 400 vjecare ne Lezhe

Restaurohet Teqja 400 vjecare ne Lezhe

Restaurohet Teqja 400 vjecare ne Lezhe Teqja 400 vjecare ne Lezhe e panjohur deri me tani del ne drite. Objekti i kultit i ruajtur me fanatizem nga banoret i malësisë se Lezhës. Te vetmit kontribues per restaurimin e saj jane qytetaret lezhjane. Ky...
Aleksandri i Madh eshte Ilir (Video)

Aleksandri i Madh eshte Ilir (Video)

Aleksandri i Madh eshte Ilir (Video) Eshte zbuluar testamenti ku Aleksandri i Madh deklaron se eshte Ilir duke u drejtuar popullit te Shkodres me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”. Testamenti eshte zbuluar nga studiuesja e shquar...
Kostandin Ropi ne filmin Partizani vogel Velo

Kostandin Ropi ne filmin Partizani vogel Velo

Kostandin Ropi ne filmin Partizani vogel Velo Kostandin Ropi eshte aktori i cili ka luajtur filmin Partizani i vogel Velo dhe jeton ne qytetin e Korçës. Ka lindur ne fshatin Leshnje, ndersa i njohur u be pas clirimit nga libri dhe filmi. Edhe pse tashme...
Filmi me i mire eshte historia e emigrantit shqiptar ne Londer

Filmi me i mire eshte historia e emigrantit shqiptar ne Londer

Filmi me i mire eshte historia e emirantit shqiptar ne TIFF Historia e një emigranti shqiptar në Londër është shpallur filmi më i miea mes rreth 100 syresh që garuan në edicionin e 11-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit TIFF. Mbrëmë,...
IRL: Na bashkon fryma dhe solidariteti

IRL: Na bashkon fryma dhe solidariteti

IRL: Na bashkon fryma dhe solidariteti Bordi Intelektualeve Lezhe i drejtuar nga z.Altin Jaku, tashme eshte bere i njohur per opinionin publik grupimi Intelektualet e Rinj ne qytetin e Lezhes. Mund te na thoni cfare eshte ky grupim dhe cfare synon? Ky...
Historia e Shqiptareve ne Bosnje-Hercegovine (Video)

Historia e Shqiptareve ne Bosnje-Hercegovine (Video)

Historia e Shqiptareve ne Bosnje-Hercegovine Historia e shqiptareve ne Bosnje Hercegovine tregon kur mberriten per here te pare ne periudhen e pushtimit Osman, diku në 1750, e më pas atij austro-hungarez. Por, dërgata e madhe nisi mes dy luftrave botërore...
Agjencia Kombetare promovon Turizmin ne Lezhe 2013 (Video)

Agjencia Kombetare promovon Turizmin ne Lezhe 2013 (Video)

Agjencia Kombetare promovon Turizmin ne Lezhe 2013 (Video) Agjencia Kombetare e Turizmit (AKT), “Nise udhëtimin tënd, nga Shqipëria jote”, promovon Turizmin e qytetit te Lezhes, plazhin e Shengjinit, zonen e Fishtes. Historia e lashtë...
Lajme nga Kultura

Lajme nga Kultura

Lajme nga Kultura Shikoni lajme nga Arti dhe Kultura shqiptare, turizmi ne Shqiperi, intelektualiteti ne bote, gjuha shqipe, histori dhe letersi, tradita, zakone nder shekuj, trashegimi kulturore, demokracia, etj. Lexoni të gjitha lajmet kulturore, rreth...
Kuzhinieri Altin Prenga i “Mrizit te Zanave” ne revisten “Vogue”

Kuzhinieri Altin Prenga i “Mrizit te Zanave” ne revisten “Vogue”

Kuzhinieri Altin Prenga i “Mrizit te Zanave” ne revisten “Vogue” Altin Prenga, është renditur në katërshen e ekselencave gastronomike, sipas revistës së famshme “Vogue Italia”. Prenga është vlerësuar si një...
Ramush Haradinaj shpallet “Qytetar Nderi” ne Lezhe

Ramush Haradinaj shpallet “Qytetar Nderi” ne Lezhe

Ramush Haradinaj shpallet “Qytetar Nderi” ne Lezhe Eshte nderuar me titullin “Qytetar Nderi” ne Lezhe kryetari i Aleances per Ardhmerine e Kosoves (AAK), Ramush Haradinaj. Haradinaj eshte takuar me kreret vendore ne Lezhe, si dhe...
© 2013 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress