Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Lifestyle » Keshilla si te sheroni semundjet me menyra natyrore

Kuroni semundjet me menyra natyrore

Kuroni semundjet me menyra natyrore

Keshilla si ju mund te sheroni semundjet ne menyre natyrale duke perdorur bime apo duke u kujdesur me veten tuaj me ushqime dhe apo fruta te shendetshme.

Me tabletat kundër dhimbjeve shumë shpesh mund ta dëmtoni organizmin tuaj, sidomos mëlçinë nëse i përdorni rregullisht ato.

Keshilla si te sheroni semundjet me menyra natyrore

Këshillat që pasojnë janë teknika të cilat në menyre natyrore do t’u ndihmojnë që shpejt dhe me efektivitet t’i eliminoni dhimbjet.

Eliminoni sëmundjet dhe lodhjen në muskuj duke konsumuar qershi, të cilat janë të pasura me antocianin që i ndihmon organizmit në zvogëlimin e inflamacioneve dhe dhimbjeve. Pini një gotë lëngu natyral të qershisë pa sheqer shtesë ose hani një grusht qershi herën tjetër kur të ndjeni dhimbje.

Që t’i lehtësoni gulçet dhe dhimbjet menstruale, pini dy gota çaj nga xhenxhefili, edhe atë çdo ditë gjatë kohës së ciklit menstrual. Xhenxhefili ka një përbërës të quajtur ‘gingerol’, i cili bllokon riprodhimin e leukotrieneve- hormoneve të cilat forcojnë dhimbjet.

Dhimbjet në organizëm (tendosjet e muskujve dhe dhimbjet në shpinë) mjekoni duke u larë me vaj peperminti, i cili ka efekte anti-stresuese dhe anti-inflamatore. Për veprim të shpejtë, dozoni duke qitur 10-15 pika të këtij vaji në ujin që do ta laheni.

Konsumoni kokoshka pa yndyrë në mënyrë që të zbutni dhimbjet, pakëndshmërinë dhe stresin. Kokoshkat përmbajnë sasi të madhe të triptofanit- hormonit për disponim të mirë. (Lezha.eu)

Leave a Reply

© 2012 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress