Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Lifestyle » Me mire hudher se antibiotik

Perdorni hudher ne vend te antibiotikut

Perdorni hudher ne vend te antibiotikut

1 mg hudhër baras me 15 mg penicilinë. Hudhra vret jo vetëm bakteret, por dhe viruset.

Hudhra pa dyshim është çelës për të arritur imunitetin optimal dhe mbrojtjen kundër infektimeve. Së paku, 200 komponentë janë identifikuar në thelpinjtë e hudhrës, duke përfshirë më shumë se 70 komponentë të sulfurit; vitaminat A, B1 dhe C, kalcium mineralesh, kopër, hekur, magnez, fosfor, selen dhe zink, flavonoide si vitamina (cilado nga grupet e substancave të mëdha duke përfshirë anthocyanins) dhe 8 amoniacide esenciale dhe 9 aminoacide jo-esenciale.

Me mire hudher se antibiotik

Një miligram i komponentit të saj aktiv kryesor, allicin, përmban një fuqi ekuivalente antibakteriale të 15 njësive standarde te penicilinat. Ajo është efektive gjithashtu edhe kundër infektime të këpurdhave, duke përfshirë “kandida”, e cila është shkaktare për shumë raste të vaginitisit.

Hudhra ishte konstatuar si antibiotik më i fuqishëm se penicilini, ampicilini, deksocilini, streptomicini dhe cefaleksini, se disa nga ilaçet antibiotike të përdorura për trajtiminin e antraksit. (Telegrafi / Lezha.eu)

Leave a Reply

© 2010 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress