Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Sport Live » Ndeshja Gjermani – Itali live

Ndeshja Gjermani - Itali live

Ndeshja Gjermani – Itali live

Shiko ndeshjen e gjysemfinales Gjermani Vs Itali live Euro 2012 falas online. Ndeshja gjysmefinale e kampionatit europian te futbollit 2012 ne internet.

Gjermania ka dalë gjithmonë e zhgënjyer nga sfidat me italianet. Gjermania mund të jetë ekipi më i fortë dhe më i bukur, por jo perpara italianeve.

Shiko ndeshjen Gjermani – Itali live, Germany Vs Italy Euro 2012

Ne ndeshjet Gjermani Vs Itali në futboll fiton gjithmonë Italia. Sepse kur përballë janë gjermanët, buzëqesh gjithmonë Italia. Sepse nuk humbet asnjëherë me Gjermaninë (humbja e fundit daton në një miqësore 2-0 në 1995). Nga Riviera, tek Paolo Rosi, Nga Roberto Mançini e deri tek Aleks Del Piero- janë emrat që kanë bërë të zhgënjehet një Gjermani e tërë.

Per te shikuar ndeshjen e gjysmefinales Gjermani – Itali Euro 2012 live (kliko ketu)

Historia mes këtyre kombeve të mëdha nisi në Kili më 1962, ndeshje Gjermani – Itali që përfundon 0-0. Por, në 1972 do të shënohet një nga ndeshjet më të mëdha të shekulli, kur pavarësisht se në anën e gjermanëve ishin kolosët Gerd Myler e Bekenbauer, ndeshja përfundon 4-3 për italianët.

Në 1982 vjen fitorja e radhës e Italisë ndaj gjermanëve dhe këtë radhë në finalen e Botërorit. Një ndeshje e dominuar dhe e fituar me rezultatin 3-1.

Më 1988 dhe më 1996, Gjermania duhet të kënaqet vetëm me dy barazime në Europian ndaj Italisë. Të paktën janë rezultatet e tyre më pozitive.

Dhe, në fund vijmë në 2006 ku Italianët fitojnë pikërisht në shtëpinë e gjermanëve me dy super gola të Grosos dhe Del Pieros dhe në fund ngrejnë në qiellin gjerman Kupën e Botës.

Pothuajse gjithmonë Gjermania ka qenë favorite para takimit, por në fund kanë triumfuar italianët. (Lezha.eu)

Leave a Reply

© 2012 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress