Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Aktualitet » Perse kaq zhurme ne Lezhe

Perse kaq zhurme ne Lezhe

Perse kaq zhurme ne Lezhe

Lezha per nga pozicioni gjeografik, kultura qytetare, mikpritja lezhjane njihet si qyteti me i qete ne gjithe ne vend.

Me gjithe resurset natyrore dhe kulturore, perse pikerisht Lezha duhet te njihet ne vend, rajon dhe me gjere per imazh negativ.

Duke llogaritur qe Lezha ka mbi 2400 vjet histori te lashta kulturore, periudha e Skenderbeut, Beselidhja e Lezhes, Vendvarrimi i Skenderbeut, Gergj Fishta, etj, keto personalitete, monumente kulturore dhe ngjarje madheshtore po zevendesohen me imazhe dhe ngjarje te pazakonta.

Perse kaq zhurme ne Lezhe

Duke filluar qe nge fillimi i vitit kur nje djale 35 vjecar me emrin Klodian Cela mori pjese ne nje emision te njohur kombetar si Big Brodher, ku i cili shprehu haptazi deshirat e tij seksuale. Me pas ne Lezhe, vershuan protesta kunder Klodit i cili kish deklaruar qe ishte rritur ne Lezhe qe nga vitet 80. Por kjo qeshtje u be kombetare dhe nderkombetare, e cila ngjalli reagime te ambasadorit amerikan Withers dhe sekretares amerikane, Hillary Clinton.

Nje tjeter ngjarje ndodhi me pas kur nje shtetat me origjine nga Lezha, i quajtur Romeo Leka i cili tentoi te grabiste nje banke ne qender te Tiranes, dhe me vone rrembeu nje studente gjate operacionit te deshperuar. Ky fakt u be i njohur ngaqe ngjarja u publiku ne te gjitha mediat shqiptare.

Se treti, duke u kthyer ne Lezhe, ku tre shtetas malazeze u grabiten dhe iu moren njezet mije dollare, e cila solli me pasoje tre dite me vone ne shkembim zjarri ne mes te qytetit si te ishim ne Irak apo ne gjendje lufte, ku dhe mbeti i vrare 16 vjecarit Armand Skandaj. Nje dite me vone familjaret dhe shoqeria e viktimes dolen ne protesta duke reaguar per vrasjen e tij nga policia.

Jo me shume se dje ndodhi e njejta vrasje ne qytetin e Lezhes kur mbeti i vrare 25 vjecari Fabian Nikaj, kengetar dhe djali i nje biznesmeni te njohur ne qytet.

Atehere duke marre parasysh te gjithe keto ngjarje te rendomta te cilat kane shperfytyruar imazhin e qytetitit me pasoje vrasje, reagime, protesta lind pyetja perse kaq zhurme ne Lezhe. (Lezha.eu)

Leave a Reply

© 2010 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress