Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Njoftime Falas » Shiko pergjigjet e provimit te letersise 2012

Shiko pergjigjet e provimit te letersise 2012

Shiko pergjigjet e provimit te letersise 2012

Plot 49 mijë maturantë iu nënshtruan dje provimit të parë të Maturës Shtetërore, Gjuhës dhe Letërsisë. Për rreth 2 orë e 30 minuta ata zgjidhën testin me 25 pyetje.

Gazeta publikon skemën e vlerësimit me përgjigjet e sakta për gjimnazet e përgjithshme dhe ato të profilizuara. Pas testit, maturantët thanë se pyetjet ishin të nivelit mesatar, ndërkohë që sipas tyre, ka qenë e pamundur të kopjohej, pasi ka pasur rregulla të rrepta.

Shiko pergjigjet e provimit te letersise 2012

Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ka ndjekur ecurinë e këtij provimi në qytetin e Durrësit. Ai tha se teza ishte mesatare dhe synimi ka qenë që ajo të përfshijë të gjitha nivelet e nxënësve. “Matura shqiptare po shkon drejt konsolidimit. Ky është viti i shtatë i zbatimit të saj, standardi i saj është përmirësuar. Lista e pergjigjeve kliko ketu.

Ministri i Arsimit, Tafaj

Unë jam i bindur se procesi do të ruajë integritetin si çdo vit tjetër, dhe këtë vit do të rritet standardi edhe më tej”, tha ministri. Rezultatet e provimit të Letërsisë do të dalin pas 10 ditësh. Provimi i radhës për maturantët është ai i Matematikës më 16 qershor, ndërsa ato me zgjedhje zhvillohen në datën 30 qershor. Formulari A2 për pranimet në universitetet publike do të plotësohet pasi maturantët të kenë në duar të gjitha notat e provimeve të maturës. Maturantët do të kenë afat deri në 30 korrik për ta plotësuar.

Ky vit është i pari që nxjerr maturantë me sistemin e ri të shkollës së mesme me një kurrikul të re, që zgjat 3 vjet dhe jo më 4, siç ishte më parë. Pas 10 ditësh pritet të dalin rezultatet e provimit. Vlerësimi do të kryhet në 6 qendra, dy prej së cilave në Tiranë, të tjerat në rrethe. Është një grup specialistësh i trajnuar më parë që do të merret me korrigjimin e testeve.

Maturantët kanë të drejtë të tërheqin një fotokopje të testit vetëm pasi të kenë përfunduar të gjitha provimet e detyruara. Vlerësimi do të bëhet në dy duar specialistësh, për të qenë sa më objektiv. Më 16 qershor ata do t’i nënshtrohen provimit të dytë, atij të Matematikës. (Panorama / Lezha.eu)

54 Comments

 1. ana says:

  rezultatet e provimit te letersise 2012

 2. po notat e provimit te letesise kur do te dalin ?

 3. do dalin me date 16 qershor, do ti publikojme ketu

 4. barjam malia says:

  pershendetje, jam nje nga maturantet e sivjetshem dhe dua te di se kure do e marim pergjigjen e rezultateve. me respekt bami!

 5. elismerkaj says:

  suksese te gjithe

 6. emiljano says:

  kur mund ti shikoj notat e provimeve te matures te qytetit te kurbinit. te shkolles AT SHTEFEN GJECOVI apo nuk i korrigjoni ju. JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJE FALIMINDERIT PER MIRKUPTIMIN.

 7. me 16 dalin pergjigjet, kini durim, faleminderit

 8. andi says:

  ne c’date do te jete provimi i matematikes me 15 apo 16 se jemi ngatarru keq fare se si thote njani s’thote tjetri ?????

 9. me 16 do ti publikojme ketu datat, prisni dhe 2 dit

 10. andi says:

  mire mire po provimin e matematikes kur do e bajm neser apo pasneser ,,, per kete keni inf… ????

 11. Andi besoj kete infor e gjen ke shkolla

 12. Suela says:

  mund ti nxirrni notat sote iu lutem

 13. suela says:

  a mund te me gjeni pak pyetjet e matematikse te provimit qe behet sote plzzz

 14. Persh, testet jane korrigjuar, numri i ngelesve eshte me i ulet se vitin e kaluar, ndesta notat do te publikohen mbas tre ditesh, pra diten e hene, pasi sot eshte provimi i matematikes. Publikimi i tyre nuk eshte bere pershkak te mos demoralizoje asnje nga studentet ne provimin e matematikes. Ju urojme suksese sot

 15. Suela says:

  po tani qe mbaroi provimi i matematikes a mund ti publikoni iu lutem

 16. pergjigjia e provimit ti letersise matura shteterore

 17. deni says:

  dmth pergj nk dalin edhe sonte????

 18. Valmir says:

  po presim notat 😉 ishalla keni dal tgjith mir

 19. Zeli says:

  Edhe une shpirti im ♥ dalsh dhe ti mire :*

 20. ergys says:

  nxirrini nonat sot me se po presim

 21. edmond says:

  pse po i vononi kaq shume notat ???????

 22. igli says:

  ishalla kena marr nai 6 ose 5 ahahah ! nxirrini notat sa me shpejt

 23. arjani says:

  perderisa i keni perfundu nxirrini notat

 24. hams says:

  nqs se marr 10 fitoj lloto ahahha

 25. Persh, Studente te nderuar, notat letersise do te dalin diten e Hene, beni pushim kete fund jave. shpresojme te keni dali mire ne provimin e matematikes sot.

 26. renaldo says:

  cdo gje ne shqiperi bohet me vones ! ne asnje her nuk do shkojm para !!!!! nxirrini ato mut notash

 27. nona e 5save says:

  sa me shpejt aq me mir do ishte !

 28. po i presim notat do doja qe te gjith te keni dal mir pa perjashtim ! pershendes vellain tim qe ka pas provimin sot ne matematik erjonin ishalla ka dal mir

 29. Leandra says:

  Ohuuuu ca bejn kta mer. Nxirrni notat se esht me kot me na lon me prit dhe dy dit, a jeni n’tereziii..Pffffff, ca ju kushton i her…*_*

 30. fatbardha says:

  cfare note kam mare une

 31. pershendetje…do doja te dija kur do dalin pergjigjet e provimit te letersise .. ??

 32. xhoi says:

  pershendetje….do doja te dija kur do dalin pergjigjet e provimit te letersise ….?

 33. klau says:

  ne ca ore dakin rezultatet?

 34. klau says:

  flm shum

 35. MEC MIRDITE says:

  o stafi po qa bani kshtu orti pash kish lacit se na keni lan ne ankth nga njana an thoni me 16 qa 16 kur ne 12 nats kur te shkoje data 17 a jeni shtyp medja a jeni per ket pun or burr se kan dal pergjigjet pse sjepni informacion leni nejrzit tu lan lek neper kopjutra a keni kun seder pash nerin

 36. Jona says:

  Ne cfar ore dalin ne net more se te hanen dalin neper shkolla ?

 37. MEC MIRDITE says:

  O KTO SE KAN NERMEN ME DHAN SHPJEGIME SE SKAN RAM NE KOPJUTRA SKAN SHPECI RREZIK SKAN AS INTERNET JAN TU LIDH KABLLIN LAFSHIN NAM

 38. megi says:

  nese eshte ndonje student qe po e kupton lojen qe po luani atehere te ma shpjegoje pak.Nuk eshte me e qarte te llogarisesh ne rregull ditet qe duhen per te nxjere perfundimet pastaj te lajmerohen studentet.Kjo eshte nje lodhje nervore e dyfishte.Ju lutem te jeni me te pergjegjshem ne lajmet qe nxirni.Eshte jeta jone ne loje.Ju lutem nxirni perfundimet

 39. MEC MIRDITE says:

  o pa u shit gazetat neser skan me me nxerr pergjigje kto karafilat asht krejt e thjehst si do shiten gazetat nese????? ja dhe pergjigja e morem tashme

 40. karaeski says:

  a ke naj adres private or kryeredaktor ?

 41. Pershendetje, nuk kam i autorizuar te nxjerr pergjigjet e provimeve perpara dites se hene.

 42. Leandra says:

  Po pergjigjet e matematikes ku mund ti gjej? Ne ca adrese?

 43. kela klevi says:

  ooo me te ver8 qa po beni kshu na stresut krejt me kto nota dreqi e marrte jo sot jo neser……..

 44. mp0821 says:

  O NJEREEEEEEEEEZ!!! Notat e provimit te letersise NUK I KA PUBLIKUAR AKOMA MASH-i (Ministria e Arsimit dhe e Shkences). Mund ti shikoni notat nga faqja zyrtare http://www.mash.gov.al POOOR kur te dalin sepse nuk i kan nxjerre akoma. Nuk e ka ne dore kjo faqja ktu publikimin e notave, kto do presin ti publikoje MASH-i pstj do i kopjojn dhe kto ne faqen e vet. Mos iu lusni kot ketyre te kesaj faqes per notat!!!

 45. mp0821 says:

  Per te gjithe ata qe mezor po presin notat dhe keto te faqes Lezha.eu nuk po i publikojne, keni nje dhurate nga mua.. Shikojini notat tuaja ketu:
  http://mash.gov.al/File/MSH%202012/Letersi/Rezultatet/Rezultatet%20e%20provimit%20te%20Letersise%20MSH%202012.pdf

 46. Pershendetje, Notat e letersise jane publikuar sot nga MASH, kliko ketu per te marre pergjigjen => http://www.lezha.eu/rezultatet-provimit-notat-letersise-matura-2012/

 47. Leandra says:

  Ej me falni, po rezultatet e matematikes kur mund te publikohen?!

 48. klea says:

  Pershendetje po notat e provimeve te klases se 9 ku mund ti gjej

 49. Suela says:

  Mirmengjes Kur mund ti nxirrni nota e provimit te matematikes

 50. Leandra says:

  Ooooooo njerez nxirrni rezultatet e matematikessss..Ca robsh mor vlla

 51. Leandra says:

  Me falni kam nje pyetje, ne cfar adrese mund ta gjejm mesataren e viteve..ju lutem kethni pergjigje sa me shpejt te jete e mundur..Faleminderit!

Leave a Reply

© 2012 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress