Subscribe:Posts Comments

You Are Here: Home » Posts tagged with "semundje"

Stresi dobeson imunitetin e njeriut

Stresi dobeson imunitetin e njeriut

Stresi dobeson imunitetin e njeriut Studimi i ri tregon se si stresi afatgjatë e lodh sistemin e imunitetit, duke rritur rrezikun nga ftohja dhe virozat. Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti në Pennsylvania kanë testuar 176 meshkuj dhe femra...
Si te kurojme shikimin e dobet

Si te kurojme shikimin e dobet

Si te kurojme shikimin e dobet Disa sëmundje kanë periudha të caktuara të shfaqjes. Alergjia dhe infektimi i syve në të shumtën e rasteve shfaqet me ardhjen e ditëve të nxehta, gjatë stinës së pranverës dhe verës. Tashmë dihet që alergjia...
Brokoli, karota, spinaqi dhe boronica kunder verbimit

Brokoli, karota, spinaqi dhe boronica kunder verbimit

Brokoli, karota, spinaqi dhe boronica kunder verbimit Sipas specialistëve, konsumimi i brokolit, spinaqit, karotës dhe boronicave, të cilat janë të pasura me lëndën luteinë, minimizon rrezikun e sëmundjes së “njollës së verdhë” që bëhet...
Keqtrajtimi ne vendin e punes, demton martesen

Keqtrajtimi ne vendin e punes, demton martesen

Keqtrajtimi ne vendin e punes, demton martesen Hulumtimet kanë vërtetuar se pakënaqësia në vendin e punës ndikon edhe në jetën private. Keqtrajtimi në vendin e punës shkakton humbjen e vetërespektit, përderisa rreth 50% e sëmundjeve vijnë...
Kur per parate harron shendetin

Kur per parate harron shendetin

Kur per parate harron shendetin Biznesmenët janë ndër pacientët kryesorë të sëmundjeve të zemrës, sëmundjeve të gjakut, kockave etj. Saktësisht ndaj atyre sëmundjeve që burojnë së pari prej stresit, mungesës së aktivitetit fizik, abuzimit...
Nderron jete Steve Jobs, babai i iPhone

Nderron jete Steve Jobs, babai i iPhone

Nderron jete Steve Jobs, babai i iPhone Steve Jobs, babai i iPhone, iPod, iPad dhe bashkethemeluesi i Apple Inc, humbi betejën e tij të gjatë kundër sëmundjes së kancerit dhe ndërroi jetë ditën e mërkurë në moshën 56 vjecare. Lajmi u njoftua...
Ngjyra e lekures varet nga ushqimi

Ngjyra e lekures varet nga ushqimi

Ngjyra e lekures varet nga ushqimi Studiuesit e Universitetit të Bristolit vlerësojnë se ngjyrat mund të influencojnë gjendjen e shendetit. Sipas studiuesve të Universitetit të Bristolit, një pamje e lekures e cila evidenton ngjyrën rozë dhe...
Alergjia ne ushqim

Alergjia ne ushqim

Alergjia ne ushqim Metodat e sotme për menaxhimin e alergjisë në ushqim mbështeten në edukimin e pacientëve në njohjen e reaksioneve dhe shenjave të para të semundjes dhe shmangia nga ushqimi që mund të provokojë alergjinë. Neziri B, Devaja...
Kujdes, mos qendroni shume kohe ulur

Kujdes, mos qendroni shume kohe ulur

Kujdes, mos qendroni shume kohe ulur Një studim i “University College London” ka llogaritur se të qëndrosh çdo ditë rreth katër orë ulur përpara ekranit të vogël rrit rrezikun e semundjeve vdekjeprurëse me 48 për qind dhe atë për të...
Cfare ndikon ne terheqjen seksuale

Cfare ndikon ne terheqjen seksuale

Cfare ndikon ne terheqjen seksuale Cilët janë elementet që ndikojnë në tërheqjen seksuale mes njerëzve? A mjafton vetëkontrolli për të shmangur një kontakt shpirtëror apo fizik?… …Janë pikërisht hormonet ato që janë përgjegjëse për...
© 2010 Lezha Online · Subscribe:PostsComments · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress